Świat, na którym żyjemy byłby kompletnie inny gdyby nie wynalezienie silnika spalinowego, które miało miejsce w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. W wieku poprzednim usiłowano zbudować maszynowe urządzenia mające mieć zastosowanie do napędu pojazdów i machin (rewolucja przemysłowa). Te wczesne jednostki napędowe charakteryzowały się napędem parowym, wymagały olbrzymich ilości wody i węgla, który był niewystarczająco produktywnym paliwem w wypadku przenoszenia się na większe długości. Dlatego też silniki parowe znalazły szersze zastosowanie jedynie w przewozie kolejowym.

silnikW roku 1860 pan Etienne Lenoir skonstruował najwcześniejszy napęd spalinowy. Zasilało go paliwo jakie służyło również w owym czasie do zasilania miejskich latarni, a był nim gaz świetlny. Pierwszy samochód z silnikiem napędzanym benzyną zbudował pan Siegfried Marcus w 1876 roku. Potrzeba było czekać jeszcze bez mała dekadę na motory panów Daimlera oraz Benza, na których budowie oparte są bieżące (choć nieustająco unowocześniane) jednostki napędowe wykorzystujące jako paliwo wytwory przetwarzania ropy naftowej.

Bez wymyślenia motoru nie byłoby dzisiejszego transportu, jednak również nie rozwijałby się przemysł. W przewodach technologicznych potrzeba wdrożenia ogromnej energii aby wprawić w ruch pokaźne maszynerie industrialne. Z niniejszego powodu jednostki napędowe do maszyn wielokrotnie zupełnie nie wyglądają jak nieduże silniki, które znamy z pojazdów osobowych osiągając czasem wagę samochodu osobowego, a nawet ciężarowego.

Jednakże dodatkowo transport nie jest jedynie kompetencją aut, a każdy przemieszczający się wehikuł potrzebuje do napędu motoru. Motory poruszające statkami, samolotami, pociągami albo pojazdami gąsienicowymi to również obszernych formatów złożone technologicznie akcesoria z jakimi nie poradzi sobie normalny technik samochodowy.

Wymyślenie napędu bez wątpliwości przeobraziło nasz świat, od tego czasu wykonaliśmy ogromny krok naprzód i nic nie rokuje na to żebyśmy umieli się bez nich obyć. Co do przyszłości to błędne jest pytanie czy za jakieś sto lat ludzkość wciąż będzie używać silników, tylko jakie paliwo posłuży do ich zasilania.