skuteryPosiadanie własnego pojazdu jest marzeniem bardzo wielu młodych chłopaków, co do tego nie ma chyba wątpliwości. Większość z nich już od wczesnych lat interesuje się samochodami, w czym udział mają także kupowane im od dziecka zabawki, które nierzadko są właśnie różnego rodzaju autkami. Z tego względu powstaje u nich wyobrażenie kierowania samochodem jako cecha wybitnie męska i przeświadczenie o tym, że to mężczyźni są najlepszymi kierowcami. Kobiety podchodzą do tego o wiele bardziej pragmatycznie, samochód nie jest dla nich przedłużeniem własnego ego, a jedynie środkiem do celu jakim jest przemieszczanie się z miejsca na miejsce.

Prawo jazdy dla niepełnoletnich

Mimo wszystko obowiązują pewne reguły, które uwarunkowują możliwość kierowania pojazdem od skończenia określonego wieku i posiadania prawa jazdy. Bardziej niecierpliwi mogą rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją od jednośladów gdyż już od 14 roku życia można zdawać egzamin na motorower (kategoria AM). To już jest coś czym można wyróżnić się wśród rówieśników, ale dopiero po przekroczeniu 16 roku życia zwiększa się ilość dostępnych opcji. Szesnastolatek może (po uzyskaniu prawa jazdy) kierować już większym motocyklem o pojemności do 125 cm3 (kategoria A1), a nawet małym samochodem (kategoria B1). Sądzę jednak, że ze względów prestiżowych większość z nich wolała by jeździć na motorze bo taki maleńki samochodzik wzbudzać może wśród rówieśników raczej politowanie niż zazdrość. Aby pojeździć sobie na prawdziwych ścigaczach trzeba poczekać do ukończenia 24 lat, co jak myślę jest bardzo racjonalnym ograniczeniem gdyż młodsi mężczyźni zbyt często ginęli by na drogach popisując się przed znajomymi, gdyby takiego ograniczenia nie było.

Ryzyko związane z jazdą na motorze

Właśnie wypadki na motocyklach (szerzej na ten temat tutaj) są jedną z przyczyn, dla których rodzice często boją się pozwolić swym synom na zbyt wczesne poruszanie się motorem. Jednak samochód jest bezpieczniejszy pod wieloma względami od motoru. Wystarczy drobna pomyłka kierowcy aby stracić panowanie nad motorem co może skończyć się dotkliwymi obrażeniami. Żaden z rodziców nie chciałby aby coś takiego spotkało jego dziecko, niezależnie od tego czy ma 16 czy 25 lat.