Nadrzędnym powodem eksploatacji ciężarówki w firmie jest wypracowywanie przychodu. Auto ciężarowe jest samochodem o profesjonalnym zastosowaniu, kosztującym dużo więcej aniżeli zwykłe auta osobowe i w wielu sytuacjach od jego stanu technicznego zależy realizowanie przez firmę dochodów. Jak powszechnie wiadomo samochód niesprawny nie jeździ i nie zarabia na siebie.

Nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na posiadanie większej ilości pojazdów ciężarowych i nagła usterka nawet pojedynczego pojazdu może doprowadzić do dużego bałaganu w organizacji przedsiębiorstwa. Tymczasem w licznych rodzajach realizowanej działalności jak np. produkcja spożywcza bez sprawnego środka transportu niemożliwe jest wykonywanie podstawowych funkcji przedsiębiorstwa do jakich zalicza się dostarczanie ładunków klientom. W takiej awaryjnej sytuacji wymagane jest szybkie znalezienie specjalistycznego warsztatu mechaniki pojazdowej, a nie w każdym mieście znajdują się profesjonaliści od serwisu ciężarówek. Czasem awaria może być znaczniejsza (np. skrzynia biegów, sprzęgło, rozrząd) i auto jest nieużywalne przez kilka dni. Naprawa sprzęgła w ciężarówce nie należy do prostych gdyż zdemontować trzeba dość sporą ilość części aby dostać się do sprzęgła i je wymienić. W przypadku mniej popularnych marek samochodów ciężarowych należy liczyć się z dłuższym czasem czekania na ściągnięcie zapasowych elementów ze sklepu.

Wprawdzie samochody ciężarowe konstruowane są z myślą o wytrzymywaniu cięższych trybu użytkowania i sprawdzane na tę okoliczność to również one od czasu do czasu ulegają usterkom, co jest wyjątkowo niekomfortowe daleko w drodze gdy nie ma możliwości dojechania do bazy.